A hatékony vezetői tréning legfontosabb eleme, hogy szembenéz azokkal a vezetői sémákkal, amelyek nem támogatják a szervezet fejlődését. Az emberekkel való sikeres és hatékony együttműködés megköveteli bizonyos alapelvek megértését.
Vezetőként meg kell értenünk, hogy elengedhetetlen a munkatársak motivációja a kívánt eredmény elérése érdekében. A vezető a szervezet és a munkatársai nélkül szárnyaszegett madár, képtelen a repülésre.
A menedzser személyisége, kiemelten az emberekkel való bánásmódja, hozzá állása határozza meg a vezetői sikerét vagy kudarcát. A szervezet céljainak és a szervezetben dolgozó emberek céljainak ötvözete a legfontosabb elem. Ezek a célok összefüggenek egymással, harmóniába kell őket hoznunk, hogy együtt növekedhessenek.
A vezető legfőbb feladata, hogy segítse az emberei fejlődését és vezesse őket a sikerhez vezető úton.
A vezető feladatai
A fókuszt az elérendő eredményekre kell helyeznünk, nem az elvégzendő feladatokra. Minden, ami történik az elérendő eredményekhez vezet. Mindezt hatékony tervezéssel és szervezéssel érhetjük el koordinálva a munkatársaink erőfeszítéseit, hogy legjobbat és a legtöbbet hozhassák ki magukból és könnyedén érjék el a kitűzött célokat.
A fő célokat bontsuk szét kisebb részcélokra és áttekinthető részletekben kommunikáljuk azokat a munkatársak felé, reális határidőkkel társítva. Mérésekkel biztosítsuk a haladás megfelelő sebességét. Minden munkatárs számára biztosítsuk a tudást hogyan kell megvalósítani a feladatokat és hogyan mérjük a teljesítményüket. A hozzáállásunk eredmény orientált legyen, hogy az emberek önállóak és magabiztosak legyenek, így haladva a céljaik felé.
Motiváljuk az embereket a nagyobb teljesítményre
Fejlesszük a saját és a munkatársaink kreativitását is. Kövessük és ismerjük is el a fejlődést. Koordináljuk a szervezeten kívül és belül dolgozó munkatársak feladatait, így gördülékenyebbé válik a munka. Hangoljuk össze a szervezet és a munkatársak céljait.
Gyakoroljuk és használjuk azokat a vezetői készségeket, amelyekkel motiválhatjuk az embereket a tervek megvalósítására és amelyekkel lelkesíthetjük őket.
A vezető bukásához vezethetnek az alábbi tényezők
- Nem vállalja a felelősséget amikor rosszul mennek a dolgok, bűnbakot keres.
- Engedi, hogy a munkamorál alacsony szinten maradjon és nem törekszik annak emelésére és megszilárdítására.
- Nem látja meg a lehetőségeket és alacsony a problémamegoldó képessége.
- Nem tud hatékonyan bánni az emberekkel, ami megnyilvánulhat tapintatlanságban, túlzó kritizálásban vagy az egyes munkatársakkal való kivételezésben.
- Nem elég hatékony a tervezés és a szervezés terén és a folyamatokat sem látja át teljességükben. Elvész a részletekben, elmulasztja az átfogó tervezést és szervezést.
- Hiányzik belőle a rugalmasság és nem hallgatja meg mások véleményét sem. Önközpontú, nem érdekli mások ötlete vagy javaslata.
- Nem építi a csapatszellemet.
- Sértődékeny és nem fogadja el a kritikát a jogost sem.
- Hiányzik belőle az együttműködési készség.
- Nem érdekli a munkatársak fejlődése és nincsen önbizalma.
Nem tudja megfogalmazni és rendszerezni az ötleteit. Nem képes tömör utasításokat adni a munkatársainak. - Nem követi nyomon a kiadott feladatok végrehajtását, nem ellenőrzi el lettek-e végezve a kiadott feladatok, teljesültek-e az elvárások.
- Fél a változásoktól, elutasítja az új ötleteket. A döntéseket halogatja, a lehetőségek valódi átgondolása nélkül cselekszik.
- Nem tud utasításokat követni és átadni. Nem kérdez, amikor tisztázni kellene egy adott helyzetet. Nem figyel oda mások mondandójára.
- Motiválatlan, nem szorgalmazza a fejlődést és vonakodik a felelősség vállalástól.
- Nem adja át a döntés lehetőségét másoknak még akkor sem, ha ő maga döntésképtelen.
Mindezen tulajdonságok, képességek vezetői tréning során fejleszthetők vagy a feladatra alkalmatlan vezető cseréje is szükségessé válhat.