Érzelmi támogatást nyújtani egy megterhelő helyzetben egyáltalán nem egyszerű. Nem mindig tudjuk mit mondhatnánk, ami segít. Kéretlen tanácsokat nem akarunk osztogatni és közhelyeket sem szeretnénk puffogtatni és nem kell a másik helyett átvenni a fájdalmat sem. A másokkal való kapcsolattartást kommunikációs tréning is segítheti.
Ismerőseink, barátaink, kollegáink vagy családtagjaink mindennapjaiban időről időre felbukkannak negatív történések. Ez sokféle történés lehet: elveszít egy számára fontos embert, szerelmi bánat éri vagy munkahelyi kudarc és mindez többféle érzelmet generálhat: dühöt, szenvedést, bánatot. Ilyenkor mindenkinek jól jön egy támogató barát, aki a jelenlétével és a megértésével támogat a bajban. Van néhány technika, amivel nagyon jól lehet másokat megnyugtatni.
Érzelmi támogatás
Van néhány támogató mondat, amelyekből a helyzethez és az éritett félhez alkalmazkodva válogathatunk.
- Segíteni szeretnék ebben. Hogyan lenne a jó neked? – Ezzel kifejezhetjük a segítő szándékunkat az adott helyzetben.
- Fontos nekem, te, hogy érzed magad. – Érdeklődésünket fejezzük ki a másik fél hogyléte felől.
- Rám mindig számíthatsz, ha beszélni szeretnél valakivel. – Ezzel elérhetővé tesszük magunkat.
- Nem vagy egyedül, segítek bármiben, ha tudok. – Számíthat a támogatásodra.
- Végtelenül sajnálom. -Együttérzést tanúsítunk.
- Természetes, hogy dühös lettél/megijedtél. Mindenki így érezne a helyedben. – Az érzései elismerése.
- Nehéz lehet, hogy ilyen sokat dolgoztál és nem érted el, amit akartál. – Elismerjük a nehézségeket és a vágyait, valamint az erőfeszítéseit.
- Ne vádold magad, te mindent megtettél, ami tőled tellett. – Segítséget kap abban, hogy ne okolja magát a történtek miatt.
- Az érzelmeinket nem tudjuk kontrollálni, azok néha elragadnak. – Biztosítjuk a másik felet, hogy nincsenek rossz érzések, csak érzések vannak.
- Beszélj róla, mit érzel. – Bátorítást nyújtunk a másik fél számára, hogy kifejezheti az érzelmeit.
- Úgy látom nagyon megvisel ez a szakítás és idő kell, hozzá, hogy enyhüljön a fájdalom. – Visszaismételjük az érzéseket, amelyeket megosztott velünk a másik fél.
- Talán úgy érzed, hogy többet tehettél volna a kapcsolatért? – Egy másik nézőpontot, illetve érzelmet is felajánlhatunk.
- Mi történt utána? Mi volt ebben a legnehezebb? – Segítünk az összefüggések felismerésében. Fontos, hogy empatikusak maradjunk, ne váljon vallatássá a kérdezés.
A fenti mondatok segítséget jelenthetnek nehéz helyzetekben és érzelmi támogatást tudnak nyújtani, ha okosan használjuk őket.
A saját magunkra és másokra való odafigyelést asszertivitás tréning keretei között is gyakorolhatjuk, biztonságos inspiráló környezetben szakember támogatásával.