+36-20-662-4569 christina.kulcsar@gmail.com

Az életünk tele van váratlan helyzetekkel és kihívásokkal, amelyek miatt könnyen úgy érezhetjük, hogy az események sodornak magukkal. Azonban van egy alapvető megközelítés, amely segíthet abban, hogy ne csupán reagáljunk a körülöttünk zajló történésekre, hanem aktívan irányítsuk is azokat. Ez a proaktivitás ereje, amely lehetővé teszi számunkra, hogy ne csak túléljük a mindennapokat, hanem kreatív, innovatív és fejlődést ösztönző módon éljük meg azokat.

Dolgozz előre, ne határidőre!

Amikor proaktívan dolgozunk, az irányítás a mi kezünkben marad. Ez azt jelenti, hogy nem a határidők és mások elvárásai határozzák meg az életünket, hanem mi magunk alakítjuk azt. Ha előre dolgozunk, több időnk marad arra, hogy új, kreatív feladatokkal foglalkozzunk, kísérletezzünk, tanuljunk, eddzünk, vagy inspiráló emberek társaságában töltsük az időnket. Így nem csak a feladatainkat végezzük el időben, hanem az életünk irányítását is biztos kézben tartjuk.

Élj a mának!

Minden energiánkkal a jelenre koncentráljunk. Bár fontos a tervezés és a stratégiakészítés, ne próbáljuk megoldani a jövő összes nehézségét egy nap alatt. A SMART módszer alkalmazásával és a mérföldkövek meghatározásával fokozatosan haladhatunk céljaink felé. Ahelyett, hogy a maraton teljes távját akarnánk egyszerre lefutni, koncentráljunk az előttünk lévő rövid szakaszra. Ahogy Dale Carnegie is írta: „Egyszerre csak egy szem homok, egyszerre csak egy feladat.”

Légy hálás!

A hálát gyakorolva felismerhetjük a jelenlegi életünk áldásait. Gondoljunk csak bele, hogy mennyi mindent értünk már el, amiért valaha vágyakoztunk. A hála kifejezése nem csak a jelen helyzetünkre, hanem a jövőnk formálására is pozitív hatással lehet.

Szeresd a munkádat!

Minden feladatban találhatunk örömet, ha úgy közelítünk hozzá, mint egy játékhoz vagy ünnepléshez. Még a legunalmasabb tevékenységeket is élvezetesebbé tehetjük, ha versenyt űzünk magunkkal, vagy kreatív szemszögből közelítjük meg azokat. Ezáltal nemcsak hatékonyabbak leszünk, hanem a céljaink elérése is sokkal örömtelibbé válik.

Készülj a nehézségekre, de törekedj a legjobbra!

Fontos, hogy néha megfogalmazzuk magunknak, mi a legrosszabb, ami történhet, és készüljünk fel rá mentálisan. Ha elfogadjuk ezt az eshetőséget, akkor minden energiánkkal arra koncentrálhatunk, hogy ennél jobb eredményt érjünk el. Az objektív elemzés és a pro-kontra érvek mérlegelése segít abban, hogy higgadtan és hatékonyan döntsünk.

Kérdések, amelyek segítenek a megoldásban

Amikor egy problémával szembesülünk, érdemes feltenni magunknak néhány alapvető kérdést:

  • Min idegeskedem?
  • Mit tehetek?
  • Mi az, amit csinálni fogok?
  • Mikor kezdek hozzá?
  • Mi a probléma?
    Mi az oka a problémának?
  • Melyek a lehetséges megoldások?
  • Melyik megoldást válasszam?

A válaszok megfogalmazása után pedig azonnal lépjünk a tettek mezejére.

Tudd, mekkora az esélye!

Végezetül, mindig érdemes megkérdezni magunktól: mekkora az esélye annak, hogy amitől félünk, az valóban bekövetkezik? A nagy számok törvénye alapján sokszor kiderülhet, hogy a félelmeink indokolatlanok, és csak feleslegesen terheljük magunkat.
A proaktivitás kulcsfontosságú az életünk irányításában. Ha előre gondolkodunk és tudatosan cselekszünk, nem csak a mindennapi kihívásokkal birkózunk meg hatékonyabban, hanem lehetőséget teremtünk a fejlődésre és a boldogulásra is.

Hogyan legyél boldogabb és kevésbé stresszes?

Az élet tele van kihívásokkal és nehézségekkel, de az, ahogyan reagálunk ezekre, meghatározza a boldogságunkat és a lelki békénket. Az alábbi tanácsok segíthetnek abban, hogy kevesebb stresszel és több örömmel éljük meg a mindennapokat. Stresszkezelés tréning is segíthet ebben.

Foglald el magad!

George Bernard Shaw szerint: „A nyomorúság titka, hogy legyen időd azon merengeni, boldog vagy-e vagy sem.” Az elfoglaltság a legjobb módszer az aggodalom gyógyítására. Amikor tevékenyek vagyunk, nincs időnk azon rágódni, hogy mi lehetne jobb az életünkben. Minél inkább kitöltjük a napjainkat értelmes tevékenységekkel, annál kevesebb időnk marad a negatív gondolatokra.

Változtasd meg a gondolkodásod!

Ha nem tudod megváltoztatni a helyzetet, változtasd meg a hozzáállásod! Epiktétosz azt mondta: „Csak egy út vezet a boldogsághoz, ha nem aggódunk olyasmin, ami akaratunk hatókörén kívül esik.” Az élet kiszámíthatatlan, és sokszor olyan dolgok történnek, amelyekre nincs ráhatásunk. Ahelyett, hogy ezeken rágódnánk, inkább fókuszáljunk arra, amit irányítani tudunk: a gondolatainkat és a reakcióinkat.

Jelöld ki a határaidat

Mindenkinek megvannak a maga határai, és fontos, hogy tisztában legyünk velük. „Ostobán viselkedünk, ha valamiért túl sokat adunk az életünkből.” Fontos, hogy tudjuk, mennyit vagyunk hajlandóak feláldozni egy cél érdekében, és mikor kell azt mondanunk: ELÉG! Ne engedjük, hogy az aggodalom és a stressz uralkodjon rajtunk, hiszen ezek csak az egészségünket és boldogságunkat rontják.

Hidd el, hogy sikeres leszel!

Az életünk olyan, amilyenné a gondolataink teszik. Ha pozitívan gondolkodunk, pozitív dolgokat vonzunk be az életünkbe. Az életünk olyan, amilyenné a gondolataink teszik. Ha elhiszed, hogy sikeres leszel, és elkötelezett vagy a céljaid mellett, az univerzum is melléd áll, és megadja azokat az eszközöket, amik segítenek elérni az álmaidat. Az inverz paranoid gondolkodásmód — azaz az a hit, hogy minden a te javadat szolgálja — segíthet abban, hogy kevésbé stresszelj és boldogabb legyél.

Ne gyűlöld az ellenségeidet!

A gyűlölet energiát vesz el tőled, és hatalmat ad azok kezébe, akik ellen irányul. Inkább koncentrálj arra, hogy elfoglald magad a saját céljaiddal és küldetéseddel. Ne pazarold az idődet és energiádat olyan emberekre, akik nem támogatnak vagy vissza akarnak húzni.

Ne várj hálát!

Az emberi természet ilyen: a hálát nem mindig fejezik ki, még ha meg is érdemelnéd. Ha nem vársz hálát, akkor kellemes meglepetés érhet, ha mégis kapod, és nem fogsz csalódni, ha nem. Az adakozás öröméért adj, és ne várj viszonzást. Ha így teszel, boldogabb leszel, és a szeretet is könnyebben talál rád.

Légy önmagad!

Akármi történik is, légy önmagad! Az autentikusság, a hitelesség az egyik legnagyobb erő, ami a birtokunkban lehet. Ha önmagunkat adjuk, felfedezhetjük valódi értékeinket és küldetésünket. Ne aggódj amiatt, hogy másokhoz hasonlíts: te egyedi vagy, és éppen ebben rejlik az erőd.

Használd fel a veszteséget is!

Az életben nem csak a nyereségeink fontosak, hanem az is, hogy a veszteségeinkből tanuljunk. Az életben nem az a legfontosabb, hogy a nyereségedből hasznot tudj húzni. Erre az ostoba is képes. Az igazán fontos az, hogy a veszteségedből húzz hasznot. Nézz szembe a gyengeségeiddel, tanulj belőlük, és így a legnehezebb helyzetekből is előnyt kovácsolhatsz.

Az élet nem mindig könnyű, de ha tudatosan irányítjuk a gondolatainkat és a tetteinket, sokkal boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak lehetünk. Ne hagyjuk, hogy a stressz és az aggodalom uralkodjon rajtunk: foglald el magad, higgy magadban, és légy önmagad!

Segíts másoknak, és megszabadulsz a depressziótól!

Amikor másoknak segítesz, és örömet szerzel, a saját problémáid háttérbe szorulnak. Az az egyszerű tény, hogy mindennap igyekszel valaki másnak örömöt okozni, nemcsak az ő életüket teszi szebbé, hanem a tiédet is. Az önzetlenség ereje abban rejlik, hogy eltávolít a saját bajainktól, és a figyelmet a pozitív cselekedetekre irányítja. Ahogy a mondás tartja: “Jó cselekedet az, ami mosolyt varázsol más arcára!” Ha másoknak örömet szerzünk, addig nem gondolunk magunkra, és az önzés okozta félelem és melankólia is elillan.

Ne hagyjuk, hogy a bírálatok megbénítsanak!

A kiemelkedés és a siker mindig együtt jár némi kritikával. Ne zavarjon, mit mondanak az emberek, amíg a szíved mélyén biztos vagy benne, hogy helyesen cselekszel. Ha kiemelkedsz a tömegből, akkor bírálni fognak – de ez inkább bók, mintsem akadály. Fogadd el, hogy a kritikák az úttörők sajátjai, és ne engedd, hogy eltérítsenek a helyes úttól.

Tanuld meg, hogyan pihenj!

A fáradtság nem mindig fizikai, gyakran érzelmi eredetű. Az unalom például fáradttá tehet. Fontos, hogy megtanulj lazítani még akkor is, amikor dolgozol. Pihenj meg, lazítsd el az izmaidat, és engedd meg magadnak a rövid, 20 perces sziesztákat. Ha kipihent vagy, hatékonyabban és eredményesebben tudsz dolgozni.

Ahhoz, hogy a munka kevésbé legyen stresszes és fárasztó, érdemes néhány egyszerű módszert alkalmazni:

  • Tisztítsd meg az asztalodat minden felesleges irattól vagy ablakoktól, ami nem kapcsolódik az aktuális feladathoz.
  • Fontossági sorrendben végezd az ügyeidet!
  • Ne halogasd a döntéseket – ha minden információ rendelkezésedre áll, oldd meg a problémát azonnal.
  • Tanulj meg szervezni, megosztani a feladatokat és ellenőrizni az elvégzett munkát.
  • Motiváld magad mindennap!

Próbáld ki, és nézd meg az eredményeket!

A fenti módszerek bármelyike segíthet abban, hogy kevesebb stresszel és több örömmel éljük az életünket. Válassz ki egyet, és próbáld ki 30 napon keresztül! Ha a próbaidőszak végén tetszik, amit tapasztaltál, építsd be a mindennapjaidba – ha nem, még mindig visszatérhetsz a régi szokásaidhoz. De egy esélyt mindenképpen adj neki, hiszen a változás csak akkor következik be, ha hajlandóak vagyunk tenni érte.