+36-20-662-4569 christina.kulcsar@gmail.com

Visszatértünk a nyaralásból és nehezünkre esik újra hatékonyan dolgozni? Tippeket hoztunk a visszarázódáshoz.
Mindenki számára ismerős érzés lehet, amikor egy hosszabb vakáció után vissza kell menni dolgozni, de a mindennapok pörgése és a felhalmozódott feladatok csak egyre nagyobb letargiába taszítják. A könnyedségnek, a szabadságnak vége szakad, és el sem tudjuk képzelni, hogy bírjuk majd ki a következő szabadnapokig – pedig muszáj újra visszarázódnunk a rendes kerékvágásba. Ezt a levertséget nyaralás utáni jet lagnek hívják, de tudatos lépésekkel könnyen átlendülhetünk rajta.

Legyünk türelemmel, adjunk magunknak időt

Ahogy a nyaralás első napjaiban is időre van szükségünk, hogy megszokjuk az új környezetet és a megszokottól eltérő életvitelt, a visszaérkezéskor is érdemes erre időt szakítani. Nem reális elvárás magunkkal szemben, ha a vakáció utáni első nap már a teljesítőképességünk csúcspontján akarunk pörögni, ahogy az sem, hogy az ez idő alatt összegyűlt megválaszolatlan e-maileknek, félbemaradt projekteknek azonnal a végére érjünk. Szervezzük meg úgy a szabadságunkat, hogy még adjunk magunknak egy-két napot otthon is, amikor elintézhetjük a személyes teendőinket és fejben is hazaérkezhetünk! Vegyük figyelembe a bioritmusunkat, és azokra az időszakokra időzítsük a fontos teendőinket, amikor a leghatékonyabbak vagyunk!

Priorizáljuk a teendőinket

A felhalmozódott e-maileket látva könnyen görcsbe rándulhat a gyomrunk, de valószínűleg nem olyan extrém a feladatmennyiség, mint amilyennek első látásra tűnik. Ne időrendben, hanem fontossági sorrendben haladjunk velük – valószínűleg sok kérés/kérdés már megoldódott időközben, nem vonatkozik ránk vagy a projekt már nem is aktuális. Miközben olvassuk az üzeneteket, írjunk egy listát magunknak, ahol priorizáljuk a teendőinket! A munkatársaink tisztában vannak vele, hogy szabadságon voltunk, így valószínűleg ők is türelmesek lesznek velünk ebben az átmeneti időszakban, de ne féljünk tőlük tájékoztatást kérni, hogy mi történt a távollétünk alatt, mivel érdemes kezdnünk a munkát!

Tudatosítsunk magunkban egy rutint

Bizonyára a nyaralás előtt is volt egy hétköznapi rutinunk a reggeli és az esti órákban; érdemes ezt újra tudatosítanunk magunkban és megpróbálnunk eszerint tervezni a napjainkat. A vakáció alatt valószínűleg hozzászoktunk, hogy sokkal többet pihenünk, később fekszünk le és tovább alszunk, ami nem fog működni a hétköznapokban, ezért, ha kicsit nehezebben is megy, próbáljunk meg minél hamarabb a régi kerékvágás szerint lefeküdni és felkelni, később annál könnyebb lesz. Ha az első munkanapok után extrém fáradtság lesz úrrá rajtunk, ne lepődjünk meg, ez teljesen természetes, és ilyenkor, ha tehetjük, nyugodtan feküdjünk le hamarabb!

Mondjunk nemet a felesleges meetingekre

Egy hosszabb kimaradás után biztosan mindenkinek lesz egy-két kérdése hozzánk, de nem biztos, hogy az a leghatékonyabb módszer, ha mindenkivel leülünk meetingelni. Mielőtt igent mondunk ezekre, tisztázzuk, hogy pontosan mi a megbeszélés célja és miért fontos a mi jelenlétünk! A csupán időrabló meetingeket próbáljuk meg elkerülni és helyettük kérjünk inkább e-mailes tájékoztatást a feladatokról!

Éljünk a jelenben

Végül pedig akkor se keseredjünk el, ha egyáltalán nem sikerült zökkenőmentesen a nyaralás utáni első időszak! A nyaralás utáni depresszió nem egy ritka jelenség, sokan élik meg kilátástalannak a mókuskerékbe való visszatérést és álmodoznak arról, hogy csapot-papot maguk mögött hagyva felmondanak és visszautaznak a szabadságuk helyszínére. Ezek az álmok sajnos legtöbbször csak fellángolások és nincs mögöttük valódi elszántság, így a legtöbb, amit tehetünk, hogy nem engedjük át magunkat ezeknek a negatív érzéseknek és megpróbáljuk meglátni a szépet a jelenben.

Az átmenet a vakációból vissza a munkába valóban kihívást jelenthet, de az említett tippek segíthetnek könnyebben átlendülni ezen az időszakon. Legyünk türelmesek magunkkal és ne várjunk azonnali csúcsteljesítményt. A vakáció utáni első napokban engedjünk időt magunknak, hogy visszataláljunk a szokásos tempónkhoz. A bioritmus figyelembevételével tervezzük meg a napjainkat, hogy a legjobbkor végezzük el a legfontosabb feladatokat.

Fontos az asszertivitás

A teendők prioritásainak felülvizsgálata és egy jól strukturált lista segíthet abban, hogy a feladatokat hatékonyan kezeljük. Ne aggódjunk a megválaszolatlan üzenetek miatt – idővel ezeket is megoldhatjuk, és a kollégáink is megértik, hogy visszatérés után időre van szükségünk. Kommunikáljunk velük nyitottan, hogy értesüljünk az esetleges változásokról és fejleményekről. Legyünk a szokásosnál is asszertívabbak.

Az életvitelünkben való visszatérés is fontos lépés. Próbáljunk visszaszokni a megszokott napi rutinunkhoz, beleértve az alvási és ébrenléti időket is. Bár a vakáció alatt kialudtuk magunkat, igyekezzünk újra a munkához szükséges pihentető alvásmennyiséget biztosítani magunknak.

A felesleges meetingek elkerülése szintén segíthet abban, hogy hatékonyabban dolgozhassunk. Gondoljuk át, hogy mely megbeszéléseken van valódi szükségünk, és melyekre nem. Az e-mailes kommunikáció gyakran hatékonyabb lehet, és időt spórolhatunk vele.
Végül, de nem utolsó sorban, próbáljunk tudatosan jelen lenni a munkában. Koncentráljunk a feladatokra, és igyekezzünk kihozni belőlük a legjobbat. A pozitív hozzáállás és a kitartás segíthet abban, hogy átvészeljük a visszatérés nehézségeit.

Az átmenet a nyaralásból vissza a munkába kihívásokkal teli lehet, de a fenti tippekkel könnyebben megbirkózhatunk vele. Legyünk türelmesek, állítsunk fel prioritásokat és emlékezzünk arra, hogy a rugalmasság és a pozitív hozzáállás segíthetnek abban, hogy hatékonyan dolgozzunk tovább a mindennapokban.